Temizlik Nasıl Yapılır?

Araç gereciniz var ama asıl iş bunları nasıl kullandığınızda bitiyor.

 

1- Bulaşık makinesini fazla doldurmak

Makinenizin sepetine fazla bulaşık yığmak, cihazınızın içerisindekilere su ve deterjanla ulaşabilme yetisini etkileyebilir – yani temizlenmezler. Daha da kötüsü, bulaşıklarınızı önceden durularsanız eğer, bu durumu farketmeyebilirsiniz.

2- Kesme tahtalarında bulaşık deterjanı kullanmak

Söz konusu ahşap kesme tahtaları olduğunda, deterjan ve su yeterli olmayabilir. Tahtanızda çiğ kırmızı ya da beyaz et kestiğinizde tahtayı çok çok iyi temizlemeniz gerekir. Tahtanın aralarında kalan et parçaları nedeniyle kesme tahtanızda hızla bakteri üreyecektir. Bir sonraki yemeğinizi hazırlarken tahtanızın temiz olmasını sağlamalısınız.

3- En çok dokunulan noktaları es geçmek

Musluklar, kulplar ve kapı kolları, evde en çok dokunulan bölgelerdendir – dolayısıyla en mikroplu yerler. Her gün dezenfektan bezlerle temizleyerek bakterileri uzak tutun.

Kahve makineniz, bakteriler ve küf için ideal yer olduğundan her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekiyor – yalnızca demlik değil, kullanılan her parça. Kahvenizin ne kadar lezzetli olacağını düşünün!

 

5- Mobilyalara ahşap cilası sıkmak

Doğrudan cila sıktığınızda, mobilya üzerinde çıkarılması zor bir birikim oluşur ve daha da fazla tozu kendine çeker. Bundan kaçınmak için cilayı bir bez parçası üzerine sıkarak kullanın.

 

6- Aynı temizlik bezini her yerde kullanmak

Temizlik bezinizi gerekenden fazla kullanıyorsanız eğer, mikropları evin her yerine yayıyorsunuz demektir. Beziniz eski görünmese bile günlük olarak değiştirilmesi gerekir.

 

 

7- Tüylü toz alıcı kullanmak

Tek yaptığı tozu bir yerden alıp başka bir yere götürmek olan bir aleti kullanmanın pek de bir faydası yok, değil mi? Bunun yerine partikülleri tutabilen mikrofiber bezler kullanın.

 

8- Pencerelerin tozunu almamak

Yani yıkamadan önce. Pencere pervazlarının tozunu almadan önce herhangi bir malzeme ile temizlemeye kalkarsanız, pervazlarınızda kirli, berbat bir sıvı birikir.

 

9- Islak tuvalet fırçası bulundurmak

Bakterilerin ideal üreme bölgesi olan ıslak tuvalet fırçasını kullandıktan sonra doğrudan yerine koymaktansa, klozet üzerine çapraz bir şekilde yerleştirip damlayarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

10- Çöp kutusunu unutmak

Özellikle mutfaktan gelen nahoş bir koku fark ettiyseniz eğer, çöp kutunuzu yeterince temizlemiyor olabilirsiniz. Pis kokuları kontrol altında tutabilmek adına haftada bir çöp kutunuzu çamaşır suyu içerikli bir temizleyici ile silin.

11- Fayans araları için acele etmek

Fayans aralarında kullandığınız temizleyicilere, silmeden önce birkaç dakika izin verin. Böylelikle sabun kalıntılarının ve lekelerin yumuşamalarını ve çözülmelerini sağlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

12- Aralıklardaki kırıntıları göz ardı etmek

Klavyenizi antiseptik bir bezle silmeden önce ters çevirip yiyecek kırıntılarının düştüklerinden emin olun – yoksa daha büyük bir karmaşayla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

 

13- Her şey için bulaşık deterjanı kullanmak

Bu yağ savaşçısı ürün oldukça güçlü olsa da tabak ya da bardak olmayan yüzeylerde iz bırakır. Bu yüzden sıvı bulaşık deterjanlarını araba camlarında ya da aynalarda kullanmayın.

 

14- Çok fazla yumuşatıcı kullanmak

Evet, en yumuşak çarşafta uyumak istiyorsunuz. Ama üreticinin önerdiğinden daha fazla ürün kullanmak, tam tersi etkiyi yaratır. Fazla yumuşatıcı, kumaşı sertleştirir, yapısını bozar; havluların emici gücünü azaltır.

 

 

15- Kirli süngerler kullanmak

Bu temizlik kahramanları, birkaç günde bir dezenfekte edilmedikleri taktirde pek işe yaramazlar. Süngerinizi suya koyun, dayanıklı bir tabağa yerleştirin ve bir dakika boyunca mikrodalga fırında ısıtın.

 

16- Mutfak robotlarının bıçaklarını ayrı ayrı yıkamamak

İçeceğinizi yaptıktan sonra blenderı çalkalayıp etrafını silmekle yetinmeyin. Bıçakları çıkarıp tek tek yıkamanız gerekiyor.

17- Çok fazla çamaşır deterjanı kullanmak

Bazen ekstra kirli çamaşırlar için normalden daha fazla deterjan kullanabiliyoruz. Ancak görünen o ki fazla kullanıldığında, deterjan ve lekeler kıyafetlerden çıkamayabiliyor.

 

18- Diş fırçalarını karanlık yerde saklamak

Ecza dolabı güvenli, mikropsuz bir bölge gibi görünebilir; ancak ışık yokluğu, bakteriler için uygun üreme alanı yaratır. Bunun yerine, diş fırçanızı aydınlık bir yere koyun – yalnızca sifonu çekmeden önce klozetin kapağını kapadığınızdan emin olun.

 

19- Tekrar kullanılabilir poşetler

Eğer buzdolabı poşetleriniz “tekrar kullanılabilir” çıtçıtlılardan ise bu torbaları yıkarken ters çevirmeyi unutmayın.

 

20- Güneşli günde pencere yıkamak

Ilık, güneşli bir gün bu iş için en hoş an gibi görünse de ısı, siz daha temizliği bitirmeden temizleyicinizin camda kurumasına sebep olur – arkasında izler bırakarak. Bulutlu günler en iyi dostunuz olsun.

 

 

 

21- Elektrikli süpürgeyi temizlemeyi unutmak

Bunu unutun ve kirin tüm evinize yayılmasını izleyin. Her kullanımdan sonra haznesini temizleyin. Torbalı makine kullanıyorsanız eğer, üçte biri dolduğunda torbayı değiştirin.

 

22- Bazı mutfak eşyalarını bulaşık makinesine koymak

Sarımsak çok yapışkan olduğundan havanınızın çatlaklarına yapışıp işinizi zorlaştırabilir. Bu yüzden bu tür gereçleri, bulaşık makinesine atmaktansa elde yıkamayı tercih edin.

 

23- Çöp öğütücüsünü temizlememek

Öncelikle, çöp öğütücünüzü düzenli olarak çalıştırmalı, içerisinde yiyecek biriktirmemelisiniz. Ve ara sıra kötü kokuları önlemek adına ferahlamasını sağlamalısınız. Bıçakların temizlenmesi ve kokunun gitmesi için buz ya da portakal kabuğu öğütün.

24- Mikroplu uzaktan kumandaları göz ardı etmek

Evet, bu konu hakkında düşünmek istemiyorsunuz; ancak bu şeylere birçok insanın eli değiyor. Bu yüzden en azından haftada bir antiseptik bezlerle temizleyin.

 

25- Bulaşık makinesini temizlemeyi unutmak

Ne yazık ki bazen makinenizin filtresine yiyecek takılır ve beraberinde kötü kokular getirir. Bu yüzden ayda bir filtreyi çıkarıp iyice yıkamalı ve makineyi boş şekilde çalıştırmalısınız.

×

Hoşgeldiniz!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birine tıklayın veya mdgrup_temizlik@hotmail.com adresine bir e-posta gönderin.

× Whatsapp Üzerinden Sipariş